מנשא גב- למה, מתי ואיך?

מאת אורית סופר, המנשא הנכון

כאמא לתינוק כבד, שכבר בגיל חצי שנה  שקל יותר מעשרה קילו, מנשא גב היה מה שהציל אותי- את השפיות שלי ואת הגב שלי. אני לא יכולה לדמיין את ההורות שלי בלי מנשא גב. 

  במאמר זה אסביר:

  • למה כדאי להשתמש במנשא גב?
  • מתי אפשר להתחיל להשתמש במנשא גב?
  • וכמובן, שאלת השאלות, איך שמים תינוק לבד במנשא גב?


  למה להשתמש במנשא גב?


  כל אורתופד מתחיל יגיד לכם- הדרך הנכונה לשאת משקל כבד על הגוף היא להעמיס אותו על הגב. כשיצאתם לטרקים במזרח לא העמסתם את התיק על הבטן, נכון? גם תינוק, בין אם הוא שוקל "רק" 7 קילו ובטח אם הוא שוקל 10 קילו וצפונה, יהיה הרבה יותר נוח לשאת כשהוא על הגב שלכם.


  אבל כשהתינוק במנשא גב אני לא רואה אותו...


  נכון. מהסיבה הזו אני לא ממליצה על מנשא גב כבר מלידה (ראו בסעיף הבא- מתי לעבור למנשא גב). אבל כשהתינוק מתחיל להיות כבד הוא כבר בדרך כלל מספיק גדול כדי שאפשר יהיה להסיר ממנו את העיניים מדי פעם... וכשתשאו אותו על הגב תגלו מהר מאד שאתם מרגישים מצוין מתי הוא ישן, מתי הוא ער ומרוצה ומתי הוא מתלונן. אפשר לשמוע אותו, אפשר להרגיש האם הגוף שלו נינוח או מתוח ואפשר פשוט להעזר במראה ולהציץ בו- גם אם אתם ברחוב יש תמיד חלון ראווה או שמשה של מכונית שיכולים לשמש כמראה לעת הצורך.


  ומה יצא לי מזה?


  מילה אחת: חופש. מעבר לזה שפשוט הרבה יותר נוח לשאת את התינוק כשהוא על הגב- מנשא גב משחרר אתכם לעשות כמעט כל מה שתרצו. קניות וסידורים, לנקות את הבית, לאכול, להכין אוכל, לשחק עם ילדים אחרים במשפחה,לצאת לטיולים, לעשות הליכה למטרת ספורט או סתם לשוטט ברחוב ולהסתכל בשקט בחלונות ראווה.


  אוקי, קניתי! מתי אפשר לעבור למנשא גב?


  עקרונית, אפשר לשאת תינוקות על הגב כבר מלידה, במנשאי גב מסוימים המתאימים לתינוקות רכים (לא ביאמו!). מעשית, שימוש במנשא גב מלידה אופייני לחברות מסורתיות בהן אמהות נאלצות לעבוד תוך כדי נשיאת תינוקות בני יומם, ומיומנות כבר מילדותן בהנפת תינוקות רכים על גבן. מכיוון שרובינו איננו עונות על ההגדרה הזאת, אנחנו ממליצות להתחיל להשתמש במנשא גב רק בשלב בו התינוק מחזיק את הראש בצורה יציבה לגמרי, לרוב לא לפני גיל 4-5 חודשים. 

  בשלב זה עומד לרשותכם מבחר גדול של מנשאי גב, ואפשר בדרך כלל להתחיל להשתמש במנשא מסוג ילקוט, כמו יאמו. קראו כאן למידע נוסף על גיל התחלת השימוש במנשא יאמו (או כל מנשא ילקוט אחר).


  ועכשיו לשאלת מליון הדולר: איך שמים תינוק במנשא גב בלי עזרה?


  מומלץ לקבל הדרכה לנשיאת גב כבר בעת רכישת המנשא, או לצפות בסרטוני הדרכה הקיימים ביוטיוב. יש צורך באימון של כמה ימים, לאחריו לא יהיה לך צורך לא באדם נוסף ולא ברהיט כדי להכניס את התינוק למנשא גב.

  המלצתנו היא להתאמן תחילה עם בובה, לאחר מכן עם התינוק כאשר אדם נוסף עומד מאחוריכם ליתר בטחון ומעל משטח מרופד, עד לבטחון מלא ביכולתך לישם את הלבישה ללא עזרה.  עזר לך? אולי תרצי לקרוא גם 

  מתי אפשר להתחיל להשתמש במנשא יאמו

  מנשא עם הפנים קדימה- האם כדאי?